Får du ikke allerede vores nyhedsmail, kan du tilmelde dig her.
31-01-2020 Bliv sponsor eller vejleder i Djøf og Danske Advokaters processpil Ønsker I at profilere jeres virksomhed, se nye talenter an og sætte jeres præg på branchen, har I nu mulighed for at melde jer som vejledere og sponsorer i Djøf og Danske Advokaters arbedsretlige processpil 2020.
Meld dig som vejleder og vind processpillet med dit hold
Der afholdes delfinaler i henholdsvis Østre og Vestre Landsret, og forløbet afsluttes med finale i Højesteret efterfulgt af en finalereception med præmieoverrækkelse hos Danske Advokater.
Bliv sponsor, så I kan brande jeres virksomhed! Et sponsorat giver blandt andet mulighed for:
Ud over promovering anvendes sponsorpengene blandt andet til betaling for leje af retslokaler, markedsføring af projektet, præmier til deltagerne samt transportudgifter i forhold til de deltagere, der kommer langvejs fra.
Tilmelding som vejleder eller sponsor skal ske på mail til Michella Nadja Achilles senest fredag den 21. februar 2020.
Om processpillet: Danske Advokater og Djøf samarbejder igen i år om afholdelse af et processpil baseret på en ansættelsesretlig tvist. Processpillet der afvikles i foråret 2020, giver jurastuderende fra alle fire universiteter, mulighed for at omsætte teori til praksis og skabe kontakt til advokatbranchen.
Deltagerne inddeles i sagsøger/sagsøgte hold, og får udleveret en fiktiv arbejdsretlig case, som er udarbejdet af projektgruppen i samarbejde med vores casevejleder Morten Lind Eisensee. Deltagerne skal herefter udarbejde processkrifter og efterfølgende procedere over for dommere og den modpart, de er blevet tildelt.
Har du spørgsmål vedrørende processpillet, rollen som vejleder eller sponsorpakkerne, kan du få yderligere oplysninger hos Michella Nadja Achilles på mail: mna@danskeadvokater.dk eller telefon 33 43 70 17. |
||||||||||||||
Tilbage |

Kontakt
Søren er ansvarlig for Danske Advokaters kommunikation, presse og public affairs.
Søren arbejder med alle genrer inden for kommunikation. Han tager sig blandt andet af foreningens pressearbejde og er ansvarlig for den digitale kommunikation og vores nyhedsbreve.
Du er altid velkommen til at ringe til Søren, hvis du eksempelvis har forslag til særlige emner, som Danske Advokater bør sætte fokus på i sin kommunikation med medlemmerne.
Læs mere…33 43 70 19